Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pár podstatných drobností před nastávající loveckou sezónou!

 

Jen málo organizátorů naháněk zajišťuje účast vůdců se psy pro své lovecké akce v časovém předstihu několika měsíců. Většina z nich se o ně začne zajímat těsně před lovem, kdy ale bývají dobří psovodi již často zadáni. Pak nezbývá než „honit“ s tím, co je po ruce. Podle toho však také vypadá průběh naháňky a výřad.

 

Psovodi se svými svěřenci se na naháňku přepravují „za své“ a též přesuny během naháňky jsou v jejich režii. Při nástupu zpravidla nikoho ani nenapadne přivítat psovody, dát slovo vedoucímu psovodů a nikdo se též nezmíní o tom, že při střelbě je třeba dbát také na bezpečnost psů a psovodů. Je-li pes zraněn (což se dnes běžně stává), převoz k veterinárnímu lékaři a ošetření psa si musí hradit jeho psovod sám. Přitom postřelení, nebo dokonce zastřelení psa v leči není výjimečné. Střílet do leče patří dnes k běžné praxi a splést si psa s liškou je „normální“. Vyřizování náhrady za zastřeleného psa s „čarostřelcem“ je opět záležitostí psovoda. Vedoucí honu s tím většinou nechce mít nic společného. Loví se dál, není možné se zdržovat!

 

Často se pes při lovu ztratí. Najít ho musí opět psovod, většinou ve spolupráci se svými kolegy, ale velice často bez jakékoliv pomoci ze strany organizátorů lovu.

 

U výřadu většinou nebývá čas poděkovat psovodům – výřad přece zajistili střelci. A když celá lovecká společnost zasedne k prostřenému stolu a hoduje, někteří psovodi jsou ještě na dosledu postřelené zvěře a pak se musí postarat o své čtyřnohé pomocníky.

 

Shrnu-li výše uvedené, musím konstatovat, že dobří psovodi a dobří psi se u nás netěší dostatečné vážnosti. Jsem přesvědčen o tom, že to potřebuje změnu, přičemž změnit současnou situaci mohou jen psovodi sami. Je třeba, aby si uvědomili svoji cenu a cenu svých svěřenců. Naháněk je dostatek a mohou si tedy vybírat. Není přece možné chodit dál se psy na špatně organizované a nebezpečné akce. Chci-li odvádět dobrou práci na dobře připravené naháňce, neměl bych sebe a svého psa zbytečně unavovat a riskovat zdraví a život na nepřipravené a rizikové akci. Organizátoři naháněk, jimž záleží na úspěchu a dobrém výřadu, si vždy pozvou kvalitní psovody. A budou si jich vážit!

 Kontakt na autora článku - arev@arev.cz.  Publikováno ve Světě myslivosti č. 3/2008, str. 26-27